2022 Jenks/Union Invitational Basketball Tournament – January 20-22

Watch it on YurView OK (Cox channel 3/93) or subscribe at watch.yurview.com or YurView apps

2022 jenks union invitational

Ford Game of the Week

We’re in the heart of the high school hoops season and that means the return of an Oklahoma tradition – the 12th annual Jenks/Union Invitational Basketball Tournament on Thursday, Jan. 20th through Saturday, Jan. 22nd.

YurView and the Ford Game of the Week will bring you all the action as sixteen teams (8 boys and 8 girls) compete for the coveted championship trophies in the boys and girls brackets.

This year’s tournament takes place at two venues – the Jenks Frank Herald Fieldhouse and UMAC (Union Multipurpose Activity Center). Following the opening two rounds on Thursday/Friday, the championship and consolation games will be played at Jenks Frank Herald Fieldhouse on Saturday, Jan. 22nd.

How to Watch 

Tune in for all the games on YurView Oklahoma (Cox Channel 3 and 93). Cox customers can also watch the games for free on their phones using the Cox Contour App. Download the Contour App on Apple and Android.

Live streams and replays of all the tournament games will also be available to subscribe at watch.yurview.com and on YurView apps (Google Play, Amazon Fire, Roku & Android TV). Replays of all the streams from each day will be available to watch the following day.

Here are the direct links to each scheduled stream during the tournament:

  • Jan. 20 – 1st Round @ Jenks: REPLAY (updated scores/brackets below)
  • Jan. 20 – 1st Round @ Union: REPLAY (updated scores/brackets below)
  • Jan. 21, 4-10 pm – 2nd Round @ Jenks: REPLAY
  • Jan. 21, 4-10 pm – 2nd Round @ Union: REPLAY
  • Jan. 22, 10 am-10 pm – Final Round @ Jenks: REPLAY
Never miss a live game broadcast, catch full game replays & highlights, and hear the stories of local teams and players making moves during the season. Subscribe to Oklahoma High School Weekly Today.Tournament Preview

All the action begins Thursday, January 20th with the championship and consolation games on Saturday. The girl’s bracket includes the Jenks Trojans, Union Red Hawks, Ponca City Wildcats, Putnam City North Panthers, Edmond North Huskies, Sand Springs Sandites, Oklahoma City Storm, and Trinity Leadership Tigers from Cedar Hill, Texas.

The boy’s bracket features the Jenks Trojans, Union Red Hawks, Edmond Santa Fe Wolves, Ponca City Wildcats, Booker T. Washington Hornets, Putnam City North Panthers, Oklahoma City Storm, and HFC Warriors.

Read More: Booker T. Washington Peaking Before Jenks/Union Invitational

Here is the current tournament schedule and brackets (subject to change).

Thursday, Jan. 20 – Union Multipurpose Activity Center – REPLAY
Putnam City North 44 vs. Ponca City 31 (Girls)
Ponca City 47 vs Booker T. Washington 75 (Boys)
OKC Storm 26 vs. Union 50 (Girls)
Edmond Santa Fe 59 vs. Union 68 (Boys)

Thursday, Jan. 20 – Jenks Frank Herald Fieldhouse – REPLAY
Trinity Leadership (TX) 25 vs. Edmond North 73 (Girls)
OKC Storm 57 vs Putnam City North 55 (Boys)
Sand Springs 62 vs. Jenks 41 (Girls)
HFC Warriors 40 vs. Jenks 77 (Boys)

Friday, January 21 – Union Multipurpose Activity Center | REPLAY

4:00 pm – Ponca City 51 vs. OKC Storm 47 (girls consolation)
5:30 pm – Ponca City 46 vs Edmond SF 70 (boys consolation)
7:00 pm – PC North 27 vs. Union 44 (girls semifinal)
8:30 pm – BTW 65 vs Union 62 (boys semifinal)

Friday, January 21 – Jenks Frank Herald Fieldhouse | REPLAY

4:00 pm – Edmond North 56 vs. Sand Springs 32 (girls semifinal)
5:30 pm – OKC Storm 58 vs Jenks 69 (boys semifinal)
7:00 pm – Trinity Leadership 29 vs. Jenks 49 (girls consolation)
8:30 pm – PC North 64 vs HFC 38 (boys consolation)

Saturday, January 22 – Jenks Frank Herald Fieldhouse | REPLAY

10:00 am – Trinity Leadership 43 vs OKC Storm 59 (Girls 7th Place)
11:30 am – HFC Warriors 62 vs Ponca City 70 (Boys 7th Place)
1:00 pm – Jenks 49 vs Ponca City 44 (Girls Consolation Championship)
2:30 pm – Putnam City North 61 vs Edmond Santa Fe 54 (Boys Consolation Champion)
4:00 pm – Sand Springs 50 vs Putnam City North 33 (Girls 3rd Place)
5:30 pm – OKC Storm 55 vs Union 60 (Boys 3rd Place)
7:00 pm – Edmond North 43 vs Union 26 (Girls Champion)
8:30 pm – Jenks vs Booker 48 T Washington 61 (Boys Champion)

Boys Bracket (subject to change)

Girls Bracket (subject to change)